Kategorie
Czujniki pulsu
Czujniki pulsu (tętna serca) pozwalają elektronicznie mierzyć tempo bicia serca, wyrażane w uderzeniach na minutę (BPM). Znajdują zastosowanie w medycynie i sporcie – od pulsoksymetrów na palec czy nadgarstkowych opasek fitness, po profesjonalne monitory pracy serca. Taki czujnik wykrywa subtelne zmiany zachodzące w ciele przy każdym uderzeniu serca: może to być pomiar przepływu krwi (optycznie, za pomocą diody LED i fotodetektora) lub rejestracja sygnału elektrycznego pracy serca (jak w elektrokardiografii). W rezultacie otrzymujemy sygnał, który mikroprocesor może przeliczyć na aktualny puls. Dzięki czujnikom pulsu można konstruować np. własny pulsometr do ćwiczeń, system zdalnego monitoringu pacjenta albo urządzenia typu wearable śledzące tętno podczas codziennych aktywności. W asortymencie sklepu Elektroweb znajdują się moduły do pomiaru pulsu – zarówno optyczne czujniki na palec, jak i moduły EKG – gotowe do integracji z Arduino i innymi platformami.
Czujniki pulsu
Optyczne czujniki tętna (PPG)
Najpopularniejszą metodą pomiaru pulsu w urządzeniach noszonych (zegarkach sportowych, opaskach fitness) jest fotopletyzmografia (PPG). Optyczny czujnik pulsu składa się z diody LED, która oświetla skórę (najczęściej zielonym lub czerwonym światłem), oraz fotodetektora mierzącego ilość odbijanego światła. Przy każdym uderzeniu serca naczynia krwionośne zmieniają nieco wypełnienie krwią, co wpływa na pochłanianie światła – detektor rejestruje te drobne wahania sygnału. Na tej zasadzie działają moduły z sensorami takimi jak MAX30102 (puls + saturacja SpO₂) czy proste pulsometry na palec. Tego typu czujniki są nieinwazyjne, łatwe w użyciu i pozwalają uzyskać sygnał tętna przykładając sensor np. do palca, nadgarstka lub płatka ucha.
Czujniki pulsu oparte o EKG
Dokładniejszą metodą pomiaru tętna jest rejestracja sygnału elektrycznego pracy serca – czyli elektrokardiografia (EKG). Specjalizowane moduły, jak AD8232, pozwalają na odczyt sygnału EKG z powierzchni ciała za pomocą elektrod przylepnych. Analizując odstępy między kolejnymi załamkami EKG, urządzenie może bardzo precyzyjnie określić puls, a także dostarczyć informacji o rytmie serca. Taki czujnik wymaga jednak bezpośredniego kontaktu elektrody ze skórą (np. na klatce piersiowej, nadgarstku), a sygnał wymaga filtracji i obróbki. Rozwiązania EKG są stosowane w profesjonalnych monitorach medycznych i urządzeniach diagnostycznych, ale dzięki gotowym modułom stały się dostępne również dla hobbystów tworzących własne urządzenia biomedyczne.
Implementacja i zastosowanie czujników pulsu
Czujniki tętna znajdują zastosowanie zarówno w celach zdrowotnych, jak i rekreacyjnych. W ofercie Elektroweb posiadamy m.in. moduły optyczne (np. czujnik pulsu z diodą i fototranzystorem do Arduino) oraz moduł AD8232 z elektrodami do pomiaru sygnału serca. Optyczne czujniki są bardzo wygodne – można je zamontować w opasce na ramię lub palec i odczytywać puls w aplikacji. Sprawdzają się przy aktywnościach sportowych do monitorowania tętna w czasie rzeczywistym. Z kolei moduł EKG umożliwia głębszą analizę pracy serca – oprócz samego pulsu można wykryć arytmie czy ocenić kondycję układu krążenia (oczywiście w ograniczonym zakresie, bo nie zastąpi pełnego EKG klinicznego). Przy korzystaniu z czujników pulsu istotne jest unieruchomienie sensora na ciele (aby zminimalizować zakłócenia ruchowe) oraz kalibracja pomiaru. Dobrze zaprojektowany układ z czujnikiem pulsu pozwoli zbudować np. własny fitness tracker, układ do biofeedbacku czy element systemu zdalnego nadzoru zdrowia.
Optyczne vs elektryczne czujniki tętna: Czujniki PPG są bardziej wygodne (brak kabli, wystarczy przyłożyć do skóry) i mogą mierzyć również saturację krwi, jednak ich dokładność spada przy ruchu lub słabym kontakcie ze skórą. Czujniki EKG zapewniają większą precyzję i stabilność pomiaru, ale wymagają użycia elektrod i starannego przygotowania (np. nawilżenia skóry żelem przewodzącym) oraz są nieco bardziej złożone w obsłudze.